9 مهر 1402

استاندارد UL-94 چیست؟

UL-94 مواد پلاستیکی انواع مختلفی داشته و در صنایع و کاربرد های عملی به منظورهای مختلفی استفاده می شوند.از مشکلاتی که ممکن است برای قطعات پلاستیکی در موقعیت های صنعتی یا ساختمانی پیش آید اتش سوزی است. استاندارد مزبور برای تامین ایمنی و شناخت بهتر قابلیت های سوختن مواد پلاستیکی

یکی از استانداردهای مطرح در زمینه ایمنی و آتش سوزی است که توسط یک شرکت آمریکایی تدوین و منتشر شده است. استفاده اصلی این استاندارد در ارزیابی خواص سوختگی مواد پلاستیکی است. این استاندارد به طور خاص رفتار ماده پلاستیکی را در شرایط آتش سوزی نشان می دهد.

برای استفاده از این استاندارد ماده پلاستیکی در شرایط مشخصی از آتش سوزی قرار می گیرد و بر اساس شرایطی مانند سرعت و شدت گسترش آتش، زمان بازگشت اتش، حجم دود و دما به یکی از پنج کلاس سوختگی از A به F مربوط می شود. کلاس الف بیشترین ایمنی و کلاس اف کمترین ایمنی را در موقع آتش سوزی دارند.

از استاندارد UL-94 برای بررسی خواص سوختگی مواد پلاستیکی در کاربرد هایی همچون صنایع الکترونیک، خودروسازی و ساختمان استفاده می شود.

برای بررسی این استاندارد ماده پلاستیکی مورد نظر تحت شرایط آتش سوزی قرار میگیرد و به دو شکل اصلی بررسی می شود:

1- سرعت انتشار آتش: برای محاسبه این مرحله زمانی که شعله به ماده پلاستیکی برخورد می کند و زمانی که شعله از ماده پلاستیکی عبور می کند محاسبه می شود.

2- خواص انفجاری: همانطور که پیداست این بررسی قابلیت های انفجار ماده پلاستیکی را نشان می دهد. نمونه این شاخص میزان تغییر شکل ماده پلاستیکی در اثر حرارت و شعله آتش است. هر چه تغییر شکل پلاستیک بیشتر باشد این شاخص عددی کوچکتر را نشان خواهد داد.

پنج کلاس سوختگی وجود دارد که بیان شد؛ با توجه به این دو شاخص وضعیت ایمنی قطعه پلاستیکی و دسته بندی آن مشخص می شود.

این استاندارد برای ارزیابی خواص ماده پلاستیکی در شرایط آتش سوزی به کار میرود. از این استاندارد در صنایعی مانند صنایع الکترونیک، خودرو سازی، ساختمان سازی استفاده می شود. شرکت ها و تولید کنندگان با استفاده از این استاندارد می توانند از مواد پلاستیکی با خصوصیات ایمنی بهتری انتخاب کنند.

استاندارد UL-94 در صنعت الکترونیک چه کاربردی دارد؟

این استاندارد در صنعت الکترونیک نقش بسیار مهمی دارد و در واقع یکی از استاندارد های اصلی در زمینه ایمنی تجهیزات الکترونیکی به شمار می آید. در صنعت الکترونیک از انواع پلاستیک ها برای ساهت قطعات الکترونیکی مانند پوشش ها، قطعات مکانیکی و بسیاری قطعات مهم دیگر استفاده می شود.

در صنعت الکترونیک ممکن است با رویداد هایی مانند افزایش دما، شعله های آتش سوزی ناگهانی یا جریان های شدید مواجه شویم از این رو انتخاب مواد پلاستیکی مناسب اهمیت زیادی دارد. استفاده از موادی که از نظر آتش سوزی ایمنی بالایی ندارد بسیار خطرناک است و می تواند خسارات شدیدی برای واحد ها صعتی ایجاد کند. از جمله این خسارات می تواند خسارات مالی یا جانی باشد.

با این استاندارد پلاستیک های مورد استفاده به صورت دقیق مورد بررسی قرار می گیرند و از موادی با خصوصیات سوختنی مناسب برای قطعات الکتریکی و الکترونیکی استفاده کرد. با این کار واحد صنعتی مطمئن خواهد بود که قطعات در هنگام آتش سوزی های احتمالی ایمن است. استفاده از این استاندارد در صنعت الکترونیک می تواند به خوبی ایمنی مجموعه و تجهیزات را افزایش داده و کیفیت محصولات الکترونیکی را افزایش دهد.

استاندارد UL-94  یکی از استاندارد های ارزیابی خواص سوختگی در بسیار از تولید کنندگان و واحد های صنعتی مطرح است. علاوه بر صنعت الکترونیک می توان از این استاندارد برای صنایع دیگری همچون خودرو سازی، ساختمان سازی، صنایع نظامی، صنایع شیمیایی و خدمات آتش نشانی استفاده کرد. در مواقع استفاده از مواد پلاستیکی ایمن اهمیت بالایی برای واحد های صنعتی دارد و تجهیزات برقی است.

ساخت قطعات داخل و خارج خودرو معمولا از جنس پلاستیک است. داشبورد، پنل های درب و پنجره و صندلی و سیستم های جانبی خودرو همگی معمولا از جنس پلاستیک ساخته می شوند. با استفاده از استاندارد UL-94 تولیدکنندگان خواص سوختنی مواد پلاستیکی را ارزیابی کرده و از قطعات مناسب در ساخت خودرو بهره می برند.

در صنایع ساختمان سازی نیز می توان از این استاندارد به خوبی استفاده کرد. قطعات و بخش های مختلفی از ساختمان ها از جنس های پلاستیکی استفاده می شود. با این استاندارد تولید کنندگان ساختمان های مسکونی و تجاری می توانند مواد پلاستیکی مناسب و ایمن را انتخاب و استفاده کنند.

استفاده از استاندارد UL-94 در بسیاری از صنایع که با قطعات پلاستیکی سروکار دارند بسیار مثمر ثمر است. این استاندارد ایمنی مجموعه را افزایش می دهد.

 

بیشتر بخوانید : همه چیز درباره ترمینال‌های اتصال برق شرکت فونیکس کنتاکت

 

مزایای استفاده از استاندارد UL-94

استفاده از استاندارد UL-94 که برای سنجش خواص سوختنی مواد پلاستیکی به کار میرود دارای مزایای زیر است:

ایمنی:با استفاده از مواد پلاستیکی مناسب در مکان های پرخطر می توان شدت آتش سوزی های احتمالی را کاهش  و ایمنی محصولات و واحد را افزایش داد.

بهبود کیفیت: استفاده از مواد پلاستیکی مقاوم می تواند در نهایت منجر به افزایش کیفیت محصول شود.

افزایش رضایت مشتریان: طبعاً مشتریان به دنبال اطمینان و ایمنی بالاتر هستند. کسب و کار ها به دنبال مواد و قطعاتی هستند که بهترین کیفیت و ایمنی را داشته باشند. استفاده از متریال مرغوب با مقاومت بالا در برابر سوختگی می تواند منجر به رضایت مشتریان از خرید محصولات مورد نظر شود.

مطالب مرتبط

لطفا اطلاعات خود را وارد کنید تا کارشناسان ما در اسرع وقت با شما تماس بگیرند. در صورت تمایل نیز میتوانید با شماره زیر تماس بگیرید.