23 مرداد 1402

ترمینال توزیع چیست؟

سیستم توزیع برق زیرساختی حیاتی برای برق رسانی به کارخانجات، مجتمع های صنعتی و شهر ها است. برق در محل های مشخصی تولید می شود و نیاز مصرف کنندگانی گاه بیش از صد ها کیلومتر را فراهم می کند. از این رو زیرساخت توزیع برق روش و ابزاری است که از طریق آن برق از محل تولید به دست مصرف کننده می رسد. شبکه های توزیع برق شامل تجهیزاتی همچون ترانس های توزیع، دستگاه های حفاظتی و کنترلی و انواع تجهیزات الکتریکی دیگر است که در مجموع شبکه انتقال و توزیع برق را تشکیل می دهند و برق پایدار با کیفیت مناسب و ثابتی را به مصرف کننده تحویل می دهند.
سیستم توزیع برق در واقع مرحله پایان تولید برق است و در واقع انتهای شبکه قرار دارد و برق را به مصرف کنندگان تحویل می دهد. با استفاده از امکانات و تکنولوژی مناسب می توان تلفات در شبکه را کاهش داد و مصرف انرژی را در شبکه های توزیع بهینه کرد.
تامین برق بدون سیستم توزیع غیر ممکن است و مشکلاتی همچون نوسان و اختلالات جریان را در پی دارد. کیفیت پایین برق می تواند کارایی و عملکرد تجهیزات الکتریکی و الکترونیکی را شدیدا تحت تأثیر قرار دهد. سیستم درست توزیع برق می تواند در سطوح کشوری باعث توسعه و پیشرفت کشور شود.
ترمینال توزیع نقطه اتصال میان خطوط توزیع و سیستم های مصرف کننده  قرار می گیرند. این سیستم الکتریکی اجزای مختلفی دارد به منظور تامین برق پایدار و با کیفیت به مصرف کننده استفاده می شود.

عناصر الکتریکی متعدد در ترمینال توزیع :

  1. سوئیچ‌های بار: سوئیچ های بار به صورت الکترومکانیکی یا الکترونیکی هستند. از این عنصر الکتریکی برای کنترل و مدیریت جریان برق در خطوط توزیع و اتصال به مصرف کننده استفاده می شود.

 

  1. پایه‌های اتصال: برای اتصال سیم های برق به مقصد باید از پایه هایی جهت اتصال استفاده شود. این اتصالات الکتریکی متنوع هستند و برای هر کاربردی از اتصالات خاص آن استفاده می شود.

 

  1. رله‌های حفاظت: همانطور که نامش پیداست این رله ها برای حفاظت مدار از اختلالات و اتصالی های احتمالی به کار می روند. در صورت وقوع حوادث الکتریکی می توان از این رله ها به خوبی بهره برداری کرد. معمولا این رله ها به قدری خوب عمل می کنند که می توانند جان افراد را در صورت اتصالی حفظ کنند.

 

  1. ترانس‌های توزیع: برای افزایش و کاهش فشار یا ولتاز از این ترانس ها استفاده می شود. با این ترانس ها می توان به صورت مرحله ای برق ورودی از نیروگاه ها به ولتاز مصرف تبدیل می شود.

ترمینال برق در واقع سیستمی پیچیده و تشکیل شده از عناصر الکتریکی متعدد است. با همکاری و هماهنگی این عناصر الکتریکی سیستم توزیع برق انرژی مورد نیاز واحد های مصرف انرژی را برطرف می کند.

 

ترمینال توزیع که زیر مجموعه ترمینال فونیکس است جزئی حیاتی در سیستم های توزیع است و برای تحویل برق از سیستم توزیع به مصرف کننده ضروری است. این سیستم اجزا و کاربرد های بسیاری دارد در ادامه به برخی از کاربرد های آن اشاره می کنیم.

کاربردهای ترمینال توزیع :

مدیریت بار: این تجهیز با اتصال به بار های مختلف اداره بار در شبکه را تسهیل می کند.  می توان جریان برق را به وبی کنترل کرده  و بار های مختلف را برای رسیدن به جریان و ولتاژ مناسب تنظیم کرد. ترمینال توزیع در این موارد بسیار کارا عمل می کند.

حفاظت از تجهیزات: در ترمینال های توزیع از رله استفاده می شود. این رله های حفاظتی از شبکه و مصرف کننده در مقابل اختلالات جریان در شبکه محافظت می کند. این رله ها اتصال کوتاه، جریان هجومی و تغییرات ولتاژ و جریان را تشخیص می دهند و به صورت خودکار قادر به قطع مدار و حفظ آن از آسیب هستند.

تأمین برق با ولتاژ مناسب: ترانس هایی که در سیستم توزیع وجود دارد برق با ولتاژ و جریان مناسب را تأمین می کند. این ترانس با افزایش و کاهش ولتاژ و فشار برق آن را به حدی می رسانند که برای مصرف کننده مناسب باشد.

کنترل و مدیریت شبکه: با نصب تجهیزات مخابراتی مختلف می توان شبکه برق را به صورت دقیق کنترل و مدیریت کرد. اطلاعات مربوط به وضعیت سیستم و جریان و ولتاژ و قطعی ها از طریق این ابزار ها به کنترل مجموعه ارسال می شوند.

تأمین برق در موقعیت‌های اضطراری: با وجود سوئیچ های بار قابل کنترل و تجهیزات حفاظتی می توان در زمان قطع برق در محل انرژی مورد نیاز را تأمین کند. این موضوع از نقصان های احتمالی بر اثر قطع برق جلوگیری شود.

 

 

مطالب مرتبط

لطفا اطلاعات خود را وارد کنید تا کارشناسان ما در اسرع وقت با شما تماس بگیرند. در صورت تمایل نیز میتوانید با شماره زیر تماس بگیرید.