23 تیر 1401

ساخت منبع تغذیه قابل برنامه‌ریزی توان بالا در ایران

پژوهشگران پارک علم و فناوری پردیس اعلام کردند که موفق به ساخت منبع تغذیه قابل برنامه‌ریزی توان بالا شده و به واسطه این تولید، در گروه پنج کشور دارنده این تجهیزات قرار گرفته‌اند که کاربرد گسترده این منابع تغذیه در بخش‌های آزمایشگاهی و صنعتی است.

دکتر بهزاد سیاه کلاه، مدیرعامل شرکت دانش‌بنیان مستقر در پارک علم و فناوری پردیس و مجری طرح در گفت‌وگو با خبرنگار فناوری ایسنا گفت: منبع تغذیه DC قابل برنامه‌ریزی (Programmable DC Power Supply) که در بسیاری از صنایع کاربرد دارد، یک مبدل توان است که برق ورودی AC (جریان متناوب) تک فاز یا سه فاز را به خروجی DC رگوله شده (جریان مستقیم) تبدیل می‌کند.

وی بیشترین کارایی این منابع تغذیه را در دو حوزه آزمایشگاه‌های تحقیقاتی و کنترل کیفی و حوزه صنعتی ذکر کرده و اظهار داشتند این محصول به عنوان تأمین کننده توان DC مورد نیاز تجهیزاتی که در آزمایشگاه‌ها بر روی آنها تحقیق می‌شود و یا مورد تست قرار می‌گیرد،‌ به کار می‌رود.

منبع تغذیه تولیدی در صنایع نیمه‌هادی، خودروسازی،‌ لیزر، هوافضا، آب‌کاری و مخابرات استفاده می‌شود. یکی از کاربردهای آن در بخش صنعت، شبیه‌سازی باتری است.

ولتاژ و جریان خروجی با سرعت بالا در این دستگاه‌ها، قابل کنترل و برنامه‌ریزی بوده و می‌توان حالات مختلف ولتاژ را به وجود آورد. به همین دلیل منبع تغذیه مذکور می‌تواند نوسانات و افت ناگهانی ولتاژ را که در وضعیت استارت زدن خودرو در باتری اتفاق می‌افتد را دقیقا شبیه سازی کند.

سیاه کلاه اعلام کرد که در صنعت لیزر، برای کنترل توان از لیزرهای نیمه‌هادی استفاده می‌شود. درایو لیزرهای نیمه‌هادی توان بالا نیاز به منابع جریان DC قابل برنامه‌ریزی و دقیقی دارند و این محصولات توانایی این فرآیند‌ها را دارند.

رقبای بین المللی منابع تغذیه ایرانی

دکتر سیاه‌کلاه منبع تغذیه تولیدی را جزو محصولات با فن‌آوری بالا(High Tech) دانسته و اعلام کرد که این محصول در داخل کشور رقیبی نداشته و در سطح بین‌المللی تنها پنج شرکت آمریکایی، آلمانی و ژاپنی سازندگان اصلی این محصول هستند و ایران نیز به این گروه پیوسته است.

جرقه ساخت این منبع تغذیه پس از اعمال تحریم‌ها علیه ایران زده شد. چرا که کشور برای دسترسی به این دستگاه‌ها با چالش‌هایی مواجه شد و برای رفع نیاز‌های خود به فکر ساخت این محصولات افتاد.

 

مزایای منبع تغذیه تولید شده در ایران

دکترسیاه‌کلاه از کار افتادن هر نوع منبع تغذیه را در واقع از کار افتادن کل یک سیستم بیان کرده است. از این رو، مهم‌ترین شاخصه یک منبع تغذیه باید بالا بودن میزان اطمینان آن دانست. دکتر سیاه‌کلاه اعلام کرده است که در این طرح سعی شده تا دستگاه‌های تولیدی از قابلیت اطمینان بالایی برخوردار باشند.

شما می‌توانید درخواست‌های فنی، نظرات، پیشنهادات و تجربیات خود را از طریق بخش نظرات با ما به اشتراک گذاشته یا با ما تماس بگیرید.

 

مطالب مرتبط

استاندارد UL-94 چیست؟

UL-94 مواد پلاستیکی انواع مختلفی داشته و در صنایع و کاربرد های عملی به منظورهای مختلفی استفاده می شوند.از مشکلاتی که ممکن است برای قطعات

ادامه مطلب »

استاندارد UL-94 چیست؟

UL-94 مواد پلاستیکی انواع مختلفی داشته و در صنایع و کاربرد های عملی به منظورهای مختلفی استفاده می شوند.از مشکلاتی که ممکن است برای قطعات

ادامه مطلب »

لطفا اطلاعات خود را وارد کنید تا کارشناسان ما در اسرع وقت با شما تماس بگیرند. در صورت تمایل نیز میتوانید با شماره زیر تماس بگیرید.