منبع تغذیه آزمایشگاهی فونیکس کنتاکت

25 تیر 1401

منبع تغذیه آزمایشگاهی چیست؟

منبع تغذیه آزمایشگاهی را می‌توان رایج و مصرفی‌ترین نوع منبع تغذیه در آزمایشگاه‌ها و کارگاه‌های برق و الکترونیک برای راه‌اندازی مدار‌های الکترونیکی نام برد. وجود این دسته از منبع تغذیه فونیکس برای مهندسان برق ضرورت دارد زیرا می‌توانند ولتاژ‌های متفاوتی را ایجاد و آزمایش‌های متنوعی را انجام دهند.

نکات حائز اهمیت برای خریداری منبع تغذیه آزمایشگاهی

از آنجایی که منبع تغذیه یکی از بخش‌های مهم دستگاه‌های الکتریکی است، برای خریداری آن‌ها باید حتماً از یکسری نکات پیروی کرده و پارامتر‌ها را مدنظر قرار داد.

در مورد بخش خروجی منبع تغذیه باید محدوده ولتاژ، قابلیت کنترل، خروجی دوگانه و وجود ولتاژ DC را مدنظر قرار داد. امکان محافظت از ولتاژ و جریان خروجی بیشتر از توان دستگاه و محافظت در برابر اتصال کوتاه از دیگر ویژگی‌های یک منبع تغذیه خوب به شمار می‌رود.

داشتن بدنه فلزی برای دفع گرما و وجود فن برای تنظیم دما از دیگر ویژگی‌های منابع تغذیه بوده که بسیار حائز اهمیت است.

انواع تست برای تعیین کیفیت منابع تغذیه آزمایشگاهی

تنها با انجام پنج تست می‌توان کیفیت منابع تغذیه را تعیین کرد که انجام آن‌ها کار سختی نبوده و صرفاً نیازمند دانش الکترونیک است.

اتصال لامپ

برای انجام این تست کافیست منبع تغذیه را به کمک ولتاژ خروجی به لامپ خودرو متصل کنید. در صورت عدم افت ولتاژ، کیفیت منبع تغذیه مطلوب است. امکان اتصال چندین لامپ برای انجام این تست نیز وجود دارد.

میزان خطا

امکان تعیین میزان خطا به وسیله مولتی‌متر امکان پذیر است. اگر میزان خطا کمتر از 0.1 ولت باشد، کیفیت منبع تغذیه مطلوب است.

اتصال کوتاه

برای انجام این تست باید خروجی منبع تغذیه را اتصال کوتاه کرد. در صورتی‌که ولتاژ و جریان هر دو صفر گزارش شوند، دستگاه دارای کیفیت مناسبی نبوده و باید از خریداری آن خودداری کنید.

هارمونیک و نویز ضربان

نظارت بر میزان‌ هارمونیک و نویز ضربان به وسیله اسیلوسکوپ در خروجی دستگاه می‌‌تواند کیفیت منبع تغذیه را مشخص کند. هر چه میزان ‌هارمونیک و نویز کمتر باشد، کیفیت برق بهتر است.

ضریب قدرت

نظارت بر ضریب توان یا کسینوس فی با یک گیره مولتی‌متر مجهز به فی‌متر کسینوس و یک تستر ‌هارمونیک نیز به ما کمک می‌کند تا کیفیت منبع تغذیه را درک کنیم.

 

محبوب‌ترین مدل‌های منابع تغذیه آزمایشگاهی

  1. 30 ولت 3 تقویت کننده ماتریس MPS 3003D +
  2. منبع متغیر 60 ولت 5 ماتریس تقویت کننده MPS 6005D +
  3. منبع تغذیه 30 ولت 20 تقویت کننده ماتریس MPS 3020H-1

 

شما می‌توانید درخواست‌های فنی، نظرات، پیشنهادات و تجربیات خود را از طریق بخش نظرات با ما به اشتراک گذاشته یا با ما تماس بگیرید.
شرکت توسعه صنعتی نصرماد به عنوان نمایندگی فونیکس کانتکت در ایران آماده پاسخگویی به سوالات شما است.

برای مطالعه بیشتر می‌توانید به سایت فونیکس کنتاکت مراجعه کنید.

مطالب مرتبط

استاندارد UL-94 چیست؟

UL-94 مواد پلاستیکی انواع مختلفی داشته و در صنایع و کاربرد های عملی به منظورهای مختلفی استفاده می شوند.از مشکلاتی که ممکن است برای قطعات

ادامه مطلب »

استاندارد UL-94 چیست؟

UL-94 مواد پلاستیکی انواع مختلفی داشته و در صنایع و کاربرد های عملی به منظورهای مختلفی استفاده می شوند.از مشکلاتی که ممکن است برای قطعات

ادامه مطلب »

لطفا اطلاعات خود را وارد کنید تا کارشناسان ما در اسرع وقت با شما تماس بگیرند. در صورت تمایل نیز میتوانید با شماره زیر تماس بگیرید.