22 تیر 1401

نحوه تشخیص منبع تغذیه AC و DC

تا به حال برای‌تان پیش آمده که لیبل منبع تغذیه فونیکس به مرور زمان از بین رفته و توانایی تشخیص نوع منبع تغذیه AC و DC بودن، نداشته باشید؟

یکی از مشکلاتی که در این زمینه ممکن است به وقوع بپیوندد اتصال اشتباهی این منبع تغذیه به مصرف کنند و آسیب احتمالی دستگاه است. اگر دستگاه جریان متناوب لازم داشته باشد یا برعکس باید همان جریان را مهیا کنیم. در صورتی که دستگاه جریان ثابت لازم داشته باشد و جریان متناوب به آن وصل شود امکان آسیب دیدن دستگاه مقصد بسیار زیاد است.

به طور کلی تفاوت اصلی بین جریآن‌های AC و DC، جهت جریان الکترون است که خود این تفاوت باعث به وجود آمدن تفاوت‌های دیگری نیز می‌شوند. جریان برق AC به منابع تغذیه کمک می‌کند تا کارایی بیشتری داشته باشند چرا که توانایی تولید میزان بالایی از برق AC توسط نیروگاه‌ها و انتقال آن‌ها از خطوط برق، امکان‌پذیر است.

این برق در مرحله بعدی به ترانسفورماتورها وارد تا ولتاژ آن‌ها کاهش یافته و در نهایت به خانه‌ها و مشاغل برسد. هنگام تغییر ولتاژ، امکان تغییر قدرت DC به راحتی وجود ندارد. در نتیجه نمی‌تواند مسافت‌های طولانی را به طور کارآمد طی کند.

دیده شده که برخی از منابع تغذیه DC از برق شهری به عنوان منبع تغذیه استفاده می‌کنند. این نوع از منابع از تغذیه اغلب از یک ترانسفورماتور برای تبدیل ولتاژ اولیه به یک ولتاژ AC بیشتر یا کمتر استفاده می‌کنند.

۱. منبع تغذیه AC

منبع تغذیه AC یا جریان متناوب جریان هایی با فرکانس متغیر ایجاد می کنند. ولتاز و جریان در این نوع از جریان متناوب است و طول موج و فرکانسی دارند که در هر چرخه تناوبی تغییر می کند. از این منبع تغذیه در برق شهری و اکثر لوازم خانگی استفاده می شود.

۲. منبع تغذیه DC

منبع تغذیه مستقیم یا DC جریان با فرکانس ثابت ایجاد می کند. ولتاز و جریان در DC در یک جهت ثابت و مشخص هستند. از این منابع معمولا در دستگاه های الکترونیکی مانند کامپیوتر و تلفن همراه، لپ تاپ و بسیاری از دستگاه های الکترونیکی استفاده می شود.

به طور کلی استفاده از منبع تغذیه مستقیم یا متناوب بسته به نوع دستگاه و سیستم الکترونیکی مورد نظر دارد. برق شهر AC توزیع می کند و بسیاری از لوازم خانگی از همین برق استفاده می کنند. دستگاه های الکترونیکی حساس اما معمولاً از منبع تغذیه DC استفاده می کنند. دستگاه های الکترونیکی عموماً به ولتاژ و جریان ثابت و مستقیم نیاز دارند.

راه تشخیص منبع تغذیه  از DC از AC

ابتدایی‌ترین راه برای تشخیص منبع تغذیه AC-DC از DC-AC، بررسی مشخصات دستگاه است چرا که اغلب اطلاعات ورودی و خروجی تمامی منابع تغذیه، در بخشی از سطح آن‌ها وجود خواهد داشت.

با توجه به سطح ظاهری، اگر ورودی AC باشد، منبع تغذیه AC-DC بوده و اگر ورودی و خروجی هر دو DC باشند، منبع تغذیه از نوع DC-DC است.

اگر می‌خواهید میزان حساسیت مدار را در مقابل تغییرات ناگهانی و شدید برق یا افت ولتاژ‌های تحت‌ تأثیر کابل‌های بلند یا غیر‌استاندارد را جبران کنید، بهتر است به سراغ منابع تغذیه AC متغیر بروید.

منابع تغذیه DC در بسیاری از بخش‌های خانگی و کاربرد‌های آزمایشگاهی که برای تأمین برق تجهیزات پرتابل یا مدار‌هایی که نیازمند ولتاژ‌های مستقیم هستند، کاربرد مناسبی دارند.

منبع تغذیه AC و DC از نظر خروجی ویژگی‌های متفاوتی دارند:

برای تشخیص منبع تغذیه AC و DC، می‌توان از روش‌های مختلف استفاده کرد:

۱. استفاده از مالتی‌متر:

یکی از راه های رایج برای تشخیص منبع تغذیه و نوع آن استفاده از دستگاه مولتی متر است. برای این کار مولتی متر را بر روی حالت های DC و AC قرار می دهیم و سپس به منبع تغذیه وصل می کنیم. اگر مالتی متر در حالت DC خوانده شود منبع تغذیه مستقیم و در صورتی که در حالت AC خوانده شود به صورت خروجی متناوب است.

۲. استفاده از لامپ نشانگر:

از راه های دیگر برای تشخیص منبع تغذیه AC و DC استفاده از لامپ نشانگر است. در این روش لامپ نشان گر را به منبع تغذیه وصل می کنیم. اگر لامپ درخشان شد منبع تغذیه AC و اگر روشن و خاموش شد منبع DC است.

۳. استفاده از اسیلوسکوپ:

روش دیگر برای تشخیص منبع تغذیه استفاده از دستگاه اسیلوسکوپ است. در این روش باید دستگاه را به اسیلوسکوپ متصل کرده و سیگنال نشان داده شده را بررسی کرد. اگر سیگنال به صورت موجی نشان داده شود منبع تغذیه متناوب و در صورتی که منحرف از محور زمانی نشان داده شود DC است.

در پایان

برای تشخیص منبع تغذیه AC و DC باید از ابزار های حرفه ای و مناسب برای این کار استفاده شود. مشخصات فنی دستگاه را به خوبی بررسی کنید. شرط لازم برای تشخیص متناوب یا یکنواخت بودن جریان این است که بتوانید از ابزار های معرفی شده در این بخش به خوبی استفاده کنید.

 

مطالب مرتبط

استاندارد UL-94 چیست؟

UL-94 مواد پلاستیکی انواع مختلفی داشته و در صنایع و کاربرد های عملی به منظورهای مختلفی استفاده می شوند.از مشکلاتی که ممکن است برای قطعات

ادامه مطلب »

استاندارد UL-94 چیست؟

UL-94 مواد پلاستیکی انواع مختلفی داشته و در صنایع و کاربرد های عملی به منظورهای مختلفی استفاده می شوند.از مشکلاتی که ممکن است برای قطعات

ادامه مطلب »

لطفا اطلاعات خود را وارد کنید تا کارشناسان ما در اسرع وقت با شما تماس بگیرند. در صورت تمایل نیز میتوانید با شماره زیر تماس بگیرید.