12 تیر 1401

همه چیز درباره منبع تغذیه فونیکس کانتکت

منبع تغذیه چیست؟

منبع تغذیه فونیکس مداری الکترونیکی است که ولتاژ های AC و DC متنوع و قابل تنظیمی را برای دستگاهی که از آن استفاده می‌کند، ایجاد می کند.

دستگاه های برقی برای عملکرد درست، نیاز به ولتاژ و کیفیت ویژه ای از انرژی ورودی دارند. برای اجزایی همچون ترانزیستور ها و IC ها، ولتاژ پایین و DC مناسب است در حالی که دستگاه هایی مثل CRT از ولتاژ های بالا برای کار کردن استفاده می کنند.

الکتریسیته مورد نیاز برای ابزارهای برقی و الکترونیکی در هر جایی از طریق نیروگاه های تولید برق محلی و از طریق شبکه سراسری برق تأمین می شود. معمولا در کشور ما ولتاژ برق 220 ولت است. دستگاه های مختلف برای عملکرد درست به ولتاژ های متفاوتی نیاز دارند.

 

عملکردهای منبع تغذیه

یک مدار کامل منبع تغذیه کارهای زیر را می تواند انجام دهد:

  • افزایش یا کاهش ولتاژ، این کار از طریق ترنسفورمر انجام می شود که در مسیر جریان AC قرار دارد.
  • از تکنیک های تقسیم ولتاژ برای تأمین برق مورد نیاز دستگاه های مختلف استفاده می شود.
  • تبدیل ولتاژ AC به DC ثابت برای استفاده دستگاه های برقی
  • خروجی منبع تغذیه را به نسبت بار مورد نیاز تنظیم می کند.

 

دسته بندی انواع منبع تغذیه و کاربردهای آن

 

منبع تغذیه سوئیچینگ چیست؟

نام دیگر منابع تغذیه سوییچینگ SMPS است. این کامپوننت‌ها به جای منابع سنتی AC به DC خطی که از قدیم مورد استفاده قرار می گرفته است، استفاده می‌شوند. منبع تغذیه سوییچینگ به دلیل ویژگی هایی که که در ساخت آن به کار رفته است، باعث کاهش مصرف توان، کاهش گرمای ایجاد شده و کاهش وزن مدار می‌شود. منابع تغذیه سوییچینگ در لوازم الکترونیکی مانند کامپیوترها، تقویت کننده های توان، تلویزیون، درایو موتور های DC و کاربرد های دیگر استفاده می شود.

منبع تغذیه سوییچینگ از روش‌های سوییچینگ مبتنی بر نیمه هادی برای تولید ولتاژ خروجی مطلوب استفاده می کند. این مبدل از یک بخش سوییچینگ توان و مدار کنترل شکل گرفته است. در بخش سوئیچینگ عملیات تبدیل توان از ولتاژ ورودی Vin به ولتاژ خروجی Vout انجام می شود. نام دیگر این بخش فیلتر خروجی است.

منبع تغذیه سوییچینگ بازده بیشتری از رگولاتور های خطی استاندارد دارد. این بازده در منابع تغذیه سوییچینگ به دلیل استفاده از یک ترانزیستور یا «» (MOSFET) است که دو وضعیت اشباع و غیر اشباع را سوییچ می کند. این کار باعث کاهش اتلاف انرژی می شود. وقتی ترانزیستور سوییچینگ کاملاً باز باشد و جریان را هدایت کند، افت ولتاژ به کمترین میزان ممکن رسیده و هنگامی که کاملا بسته است، جریان قطع می شود. عملکرد ترانزیستور کاملا شبیه به یک سوییچ یا کلید است.

در تنظیم‌کننده‌های خطی، تنظیم ولتاژ تنها به صورت کاهنده انجام می‌شود اما منابع سوییچینگ قابلیت کاهنده، افزاینده و وارون گر جهت جریان را دارند. مدارهای سوئیچینگ  در حالت های bulk، Boost و Bulk boost به ترتیب کاهنده،افزاینده و وارون‌گر جهن جریان هستند. این سه نوع مدار پایه منبع تغذیه سوییچینگ را تشکیل می دهند. این سه مدار در محل قرارگیری سوئیچ، سلف و خازن با هم تفاوت دارند.

 

منبع تغذیه ac متغیر چگونه کار می کند؟

توسط یک ترانسفورمر می‌توانیم خروجی AC متغیر بدست بیاوریم.

ترانسفورمر شامل چندین سوییچ است که در ولتاژ‌های مختلف روی بخشی از مدار ترانسفورمر فعال شده و ورودی و خروجی را مطابق با مقدار هدف بهینه می کند.

 

منبع تغذیه خطی تنظیم نشده چیست؟

این تجهیزات مجهز به step down ترنسفورمر و چند قطعه دیگر هستند. به دلیل سادگی این مدار قیمت محصول نهایی این نوع از منبع تغذیه پایین تر از سایر مدل هاست.

اترانسفورماتور برای کاهش ولتاژ خطی ورودی به کار می رود. در این دستگاه ولتاژ منبع تنظیم شده تا آسیبی به دستگاه ها و مدار داخلی آنها وارد نشود.

 

کاربرد منبع تغذیه چیست؟

مهمترین کاربرد منبع تغذیه تولید برق مستقیم از برق متناوب است. تقریبا در تمام دستگاه‌های الکتریکی که از برق مستقیم استفاده می شود، خروجی در منابع تغذیه سوییچینگ، به وسیله تجهیزات الکتریکی که در فرکانس های خاصی خاموش و روشن می شوند، کنترل می‌شود.

این تجهیزات الکتریکی در واقع نیمه رساناها هستند. تجهیزات سوییچینگ نسبت به مدل های خطی بازده بیشتری دارند. استفاده از ترانس‌های با هسته فریت که قابلیت تحمل فرکانس بالا را دارند، کنترل انرژی را در مدارهای سوییچینگ بهبود داده و باعث کاهش اتلاف انرژی می‌شوند.

در زمانی که منبع فعال شده و یا سوییچ می کند، افت ولتاژ کوچکی اتفاق افتاده و جریان به صورت دقیق کنترل می‌شود. از طرفی در موقعیت های خاموشی، جریان به صورت کامل قطع شده و به این صورت باعث کاهش اتلاف انرژی در ولتاژ و جریان .

 

در پایان

منبع تغذیه در واقع برق مورد نیاز دستگاه را از از منبع دریافت کرده و با تنظیم و تبدیل آن به جریان مطلوب دستگاه امکان استفاده از انرژی باتری یا شبکه را برای کاربر ایجاد می کند.

 

برای دریافت کاتالوگ محصولات فونیکس کنتاکت کلیک کنید. همچنین می‌توانید درخواست های فنی، نظرات، پیشنهادات و تجربیات خود را از طریق بخش نظرات با ما به اشتراک گذاشته یا با ما تماس بگیرید.

 

 

 

 

 

 

 

مطالب مرتبط

استاندارد UL-94 چیست؟

UL-94 مواد پلاستیکی انواع مختلفی داشته و در صنایع و کاربرد های عملی به منظورهای مختلفی استفاده می شوند.از مشکلاتی که ممکن است برای قطعات

ادامه مطلب »

استاندارد UL-94 چیست؟

UL-94 مواد پلاستیکی انواع مختلفی داشته و در صنایع و کاربرد های عملی به منظورهای مختلفی استفاده می شوند.از مشکلاتی که ممکن است برای قطعات

ادامه مطلب »

لطفا اطلاعات خود را وارد کنید تا کارشناسان ما در اسرع وقت با شما تماس بگیرند. در صورت تمایل نیز میتوانید با شماره زیر تماس بگیرید.