16 اسفند 1401

چگونه سرج ارستر مناسب را انتخاب کنیم؟

سرچ ارستر تجهیزی الکتریکی است که سیستم های الکتریکی را از آسیب های ناشی از رعد و برق و افزایش موج ناگهانی جریان حفظ می کند. با اتصال اتفاقی رعد و برق جریان بسیار قدرتمندی از نیروی الکتریکی توسط رعد و برق به سیستم برق و شبکه برق برخورد می کند جریانی با ولتاژ بسیار بالا به طور مستقیم به سیستم وارد می شود. دستگاه سرج  ارستر تابلویی  از ورود این جریان با ولتاژ به سیستم جلوگیری می کند. و به این صورت از سیستم جلوگیری می کند. نحوه انتخاب سرج ارستر در سیستم های الکتریکی به این صورت است که در حالت کار عادی (ولتاژ شبکه 230 ولت) مانند یک مقاومت بسیار بزرگ و در حد عایق عمل می کند ولی از طرف دیگر در مقابل اضافه ولتاژهای آنی مقاومت بسیار کمی از خود نشان می دهد. به عبارتی توانایی یک سرج ارستر در شبکه های توزیع در محدود کردن اضافه ولتاژهای گذرا است. سرج ارستر این کار را به این صورت انجام می دهد که جریان سرج را به سیستم ارت منتقل می کند. سرج ارستر و قطع کننده مدار، محافظ و فیوز مینیاتوری با محاسبه طیف گسترده ای از پارامترهای مربوط به انواع دستگاه ها در برابر افزایش و جریان موجی از مدار محافظت می کنند.

کاربرد سرج ارستر

سرج ارستر یا محافظ  ارستر  ابزاری برای جلوگیری از آسیب های احتمالی ناشی از رعد و برق است. در اصل سرج ارستر از سیستم های الکتریکی روی مدار در مقابل ولتاژهای ناگهانی محافظت می کند. سرج ارستر از یک طرف به مدار و از طرف دیگر از طریق سیم ارت به زمین متصل است. سرج ارستر بعد از اینورتر قرار میگیرد و به این صورت قادر است تمام اسیب های احتمالی ناشی از برخورد رعد و برق را به زمین منحرف و از مدار محافظت کند.

 

برق گیر سه فاز فونیکس

 

چگونه سرج ارستر مناسب برای سیستم الکتریکی انتخاب کنیم؟

سرج ارسترها براساس محدوده ولتاژ محافظت به همراه انواع مختلفی تقسیم می شوند. هر کدام از این انواع سرج ارستر برای کاربرد ها و شرایط مختلف و  محافظت از تجهیزات متنوع تولید و در بازار مصرف می شوند.

  • سرج ارستر کلاس B تایپ 1
  • سرج ارستر کلاس C تایپ 2
  • سرج ارستر کلاس D تایپ 3
  • سرج ارستر کلاس B+C تایپ 2+1
  • سرج ارستر کلاس C+D تایپ 3+2

چنانچه بخواهیم در مقابل یک ضربه انرژی مقاومت کنیم باید توجه داشته باشیم در صورت نزدیک تر بودن به این ضربه متحمل نیروی بیشتری می شویم همین مسئله باعث می شود که چنانچه عوامل و موانع ضعیف تر در مقابل ضربه قرار بگیرند در مقابل ضربه انرژی آسیب دیده و کارایی خود را از دست خواهند داد. بهتر است در نقطه برخورد جریان رعد و برق با مدار الکتریکی از قوی ترین عوامل و مقاومت ها برای جلوگیری از آسیب احتمالی به سیستم جلوگیری کنیم.

رابط ورودی رعد و برق در ساختمان اهمیت بالایی دارد. در این موقعیت از سرج ارستر استفاده میکنیم. سپس در مراحل بعد از ابزارهای حفاظتی ضعیف تر استفاده می کنیم تا نهایت آسیبی که ممکن است به تجهیز الکتریکی برسد به حداقل ممکن برسد.

 تفاوت سرج ارستر با برق گیر؟

سرج ارستر دستگاهی است که برای حفاظت سیستم های الکتریکی از آسیب های ناشی از رعد و برق به کار می رود. با برخورد رعد و برق به یک سیستم الکتریکی جریان بسیار قدرتمندی از نیرو و جریان الکتریکی وارد سیستم الکتریکی می شود. این مقدار انرژی به قدری زیاد است که قادر است تمام سیستم های الکترونیکی روی مدار را از بین برده و باعث آتش سوزی های شدید شود. دستگاه سرج ارستر برای این روی سیستم نصب می شود که از ورود این انرژی عظیمی الکتریکی به مدار جلوگیری کند.

برق گیر اما تجهیزی است که روی مدار نصب شده و از جریان های دچار اختلال به که به علت اتصالی یا افزایش ناگهانی موج الکتریکی ایجاد می شوند از مدار محافظت کند.

کاربرد های سرج ارستر

سرج ارستر برای حفاظت از تأسیسات برقی در بخش های خدمات و ساختمانهای صنعتی کاربرد زیادی دارد

سرج ارستر هایی که توسط یک هادی رعد و برق یا قفس مشبک محافظت می شود از تاسیسات الکتریکی در برابر صاعقه مستقیم جلوگیری می کند.
از این سیستم برای هدایت جریان مستقیم صاعقه، و انتقال این انرژی و نیروی الکتریکی از طریق یک رسانا به زمین استفاده می شود.

در پایان

سرج ارستر سیستمی است که از مدار ها و ساختمان ها در برابر ضربه های رعد و برق جلوگیری می کند. این تجهیز در مواردی بسیار حیاتی است و از جان و مال افرادی که در ساختمان یا محیطی حضور دارند محافظت می کند. سرج ارستر ها انواع مختلفی دارند و در نهایت برای کاربرد ها و در شرایط ویژه ای به کار می روند. این تجهیزات برای موقعیت ها و دستگاه های مختلفی ساخته می شوند. سرج ارستر هایی که برای موتور های الکتریکی در داخل سوله استفاده می شوند با سرج ارستر هایی که برای حفاظت از یک ساختمان استفاده می شوند تفاوت های زیادی دارند.
شرکت توسعه صنعتی نصر ماد یکی از بزرگترین تامین کنندگان  فونیکس کانتکت  در ایران است . همه روزه از ساعت 9 الی 18 میتوانید با کارشناسان ما در  ارتباط باشید.

مطالب مرتبط

استاندارد UL-94 چیست؟

UL-94 مواد پلاستیکی انواع مختلفی داشته و در صنایع و کاربرد های عملی به منظورهای مختلفی استفاده می شوند.از مشکلاتی که ممکن است برای قطعات

ادامه مطلب »

استاندارد UL-94 چیست؟

UL-94 مواد پلاستیکی انواع مختلفی داشته و در صنایع و کاربرد های عملی به منظورهای مختلفی استفاده می شوند.از مشکلاتی که ممکن است برای قطعات

ادامه مطلب »

لطفا اطلاعات خود را وارد کنید تا کارشناسان ما در اسرع وقت با شما تماس بگیرند. در صورت تمایل نیز میتوانید با شماره زیر تماس بگیرید.