12 تیر 1401

کلید جداکننده یا ایزولاتور چیست؟

ایزولاتور (Isolator) یک کلید مکانیکی بوده که به کلید خشک هم معروف است و برای قطع و وصل کردن جریان برق استفاده می‌شود. در صورتی که دو کنتاکت از یکدیگر فاصله داشته باشند، ایزولاتور در حالت قطع قرار دارد. این شرایط دقیقاً مشابه زمانی است که گویا یک صفحه عایق بین کنتاکت‌ها واقع شده باشد.

ایزولاتور فونیکس کنتاکت در شرایط عادی، جریان برق را از خود عبور می‌دهد و تحمل جریان اتصال کوتاه را برای مدت کم و مشخص را نیز داراست. این کلید جدا کننده، قطع بخش‌های رسانای فعال را از منبع تغذیه اصلی داشته و در واقع یک بخش ایمنی است.

جایگاه اصلی ایزولاتور در ورودی اصلی تابلو برق، برای محافظت در برابر برق‌گرفتی است. رایج است که پس از ایزولاتور‌ها، سیستم‌های محافظتی قرار می‌گیرند تا سیستم را در برابر بار اضافی یا اتصال کوتاه، حفظ کنند. بخش بعدی کلید‌های بهره‌برداری و در نهایت بخش مصرف‌کننده در سیستم هستند.

ضرورت وجود ایزولاتور در تجهیزات صنعتی

صنایع و خط تولید‌ها دارای بخش‌های متفاوتی هستند که امنیت آن‌ها برای کارکرد کل یک سیستم الزامیست. از بین این صنایع، برخی از آن‌ها بیشتر مستعد خطرات بوده و از این جهت حضور ایزولاتور در آن‌ها اهمیت بالاتری دارد. بخش‌هایی از تجهیزات صنعتی که وجود کلید ایزولاتور در آن‌ها تأکید شده است، عبارتند از: برخی منابع قدرت، PLC‌ها، تجهیزات پزشکی، درایو‌های موتور و اینورتر‌های خورشیدی.

وجود ایزولاتور‌ها در شرایطی که قصد تعمیر، تعویض یا سرویس بخشی از صنایع را داریم، پر رنگ است زیرا ضامن ایمنی اپراتور و سیستم هستند. این قطعات معمولاً به صورت مجزا یا ترکیب شده با فیوز در سیستم‌ها قرار می‌گیرند و می‌توان به صورت دستی یا اتوماتیک از آن‌ها استفاده کرد.

 

مزایای ایزولاتور‌های فونیکس کانتکت

  • ایزولاسیون ایمن
  • در دسترس بودن کلید قطع و وصل
  • وجود صفحه نمایشگر مکانیکی قطع و وصل بودن ایزولاتور
  • قابلیت قطع رسانا‌های فعال از منبع تغذیه
  • دارای گواهینامه استاندارد SIL
  • اتصال کم جا با 65% صرفه‌جویی در فضا در مقایسه با سایرین
  • ضدانفجار در مناطق EX

 

نحوه تشخیص ایزولاتور از کلید مینیاتوری فونیکس کانتکت

کلید‌های مینیاتوری و ایزولاتور‌ها، ماژول‌هایی بوده که دارای شباهت‌های ظاهری بسیاری هستند. تنها تفاوت ظاهری این دو قطعه، وجود علامت بی متال روی کلید‌های مینیاتوری است. این علامت نشانگر آن است که این ماژول دارای حفاظت جریانی است. این علامت روی بخش خارجی ایزولاتور‌ها وجود ندارد.

 

برای دریافت کاتالوگ ایزولاتورهای فونیکس کانتکت کلیک کنید. همچنین شما می‌توانید درخواست‌های فنی، نظرات، پیشنهادات و تجربیات خود را از طریق بخش نظرات با ما به اشتراک گذاشته یا با ما تماس بگیرید.

 

مطالب مرتبط

استاندارد UL-94 چیست؟

UL-94 مواد پلاستیکی انواع مختلفی داشته و در صنایع و کاربرد های عملی به منظورهای مختلفی استفاده می شوند.از مشکلاتی که ممکن است برای قطعات

ادامه مطلب »

استاندارد UL-94 چیست؟

UL-94 مواد پلاستیکی انواع مختلفی داشته و در صنایع و کاربرد های عملی به منظورهای مختلفی استفاده می شوند.از مشکلاتی که ممکن است برای قطعات

ادامه مطلب »

لطفا اطلاعات خود را وارد کنید تا کارشناسان ما در اسرع وقت با شما تماس بگیرند. در صورت تمایل نیز میتوانید با شماره زیر تماس بگیرید.