چگونه از لیبل زن و پرینتر نگهداری کنیم

20 مرداد 1401

چگونه از لیبل زن و پرینتر نگهداری کنیم ؟

چگونه از لیبل زن و پرینتر نگهداری کنیم ؟ این سوالی است که در این مقاله به آن پاسخ داده می‌شود. نگهداری اصولی از پرینتر لیبل زن در کیفیت لیبل‌هایی که تولید می‌کند اثر زیادی دارد. برای افزایش طول عمر دستگاه پرینتر و حفظ کیفیت اولیه چاپ لیبل‌ها بهتر است به صورت اصولی و دوره ای این دستگاه‌ها را کنترل کرده و برای نظافت آن از اصولی درست استفاده کنیم. در مقاله حاضر به روش‌ها و قدم‌های اصولی نظافت و نگهداری از لیبل زن صنعتی می‌پردازیم.

 

چگونه از لیبل زن و پرینتر نگهداری کنیم : هد و فید رولر پرینتر را به طور مرتب تمیز کنید

مهم ترین بخش دستگاه لیبل زن در واقع هد آن است. این بخش از دستگاه بسیار ظریف و حساس است و باید حتماً در هنگام کار با آن دقت زیادی شود. قطعه دیگر با عنوان رولر هدایت کننده لیبل است که دقیقا زیر هد قرار می‌گیرد. نکته مهم این است که با هر بار تعویض رول‌های لیبل و ریبون‌ها، هر دوی این قطعات را جایگزین کنید. هد را نباید به صورت مستقیم لمس کنید. روغن و آلاینده‌هایی که احتمالا روی پوست قرار دارند باعث کاهش کارایی هد می‌شوند. برای لیبل‌زن‌های حرارتی مایع تمیز کننده مناسبی برای این کار وجود دارد. الکل ایزوپروپیل بالای 90 درصد برای این کار مناسب است. بهتر است از پارچه بدون پرز و نرم برای تمیز کردن هد با الکل استفاده کنید.

نقش عوامل محیطی در کثیف شدن هد پرینتر تأثیر زیادی دارد. اگر هد سیستم در بررسی بیش از اندازه کثیف بود، هد و فید رولر را به صورت جداگانه به همین روش تمیز کنید.

 

فضای داخلی سطوح و لوازم جانبی باید تمیز باشند

بعد از تعویض رول لیبل فضای داخلی پرینتر را بررسی کنید. هر گونه گرد و غبار، باقیمانده‌های ذرات موجود در رول لیبل قبلی را با استفاده از یک برس نرم یا کمپرسور هوا تمیز کنید. توجه کنید در صورتی که روی کاغذ حساس به گرما گرد و غباری حاوی ذرات فلزات باشد بین عناصر گرمایشی هد پرینتر فاصله ایجاد خواهد کرد. این اتفاق کیفیت چاپ را کاهش داده و عمر دستگاه را کم می‌کند.

حتماً سنسور لیبل پرینتر را توسط فشار هوای کمپرسور تمیز کنید. کار سنسور این است که فضای بین کاغذ اپ و هد پرینتر را در حد ثابتی نگه می‌دارد. این سنسور باید حتماً تمیز باشد در غیر این صورت باعث ایجاد ارور‌هایی در خروجی پرینتر می‌شود.

لوازم جانبی نصب شده مانند کاتر لیبل و سطوح خارجی لیبل پرینتر باید با استفاده از پارچه نرم بدون پرز و در صورت کثیفی بیش از حد با شوینده‌های ملایم تمیز شوند. در صورتی که پرینتر مورد استفاده در محیطی آلوده و نامناسب قرار دارد این کار را باید به صورت مرتب انجام دهید.

 

انتخاب لیبل با کیفیت مناسب و بررسی تنظیمات

لیبل‌ها به صورت دائم با هد در تماس هستند. از این رو اگر جنس این لیبل مناسب نباشد، می‌تواند باعث آسیب دیدن هد شود به همین خاطر صحیح تر آن است که از لیبل‌های مناسب دستگاه و البته با کیفیت خوب استفاده کنید. لیبل‌هایی که کیفیت پایینی دارند به مرور زمان مشکلاتی روی هد ایجاد می‌کنند. برای نمونه این لیبل‌ها خاصیت چسبندگی کمتری دارند و به مرور زمان رسوباتی به صورت ناخواسته روی آن ایجاد می‌شود. استفاده نادرست و عدم رسیدگی به لیبل پرینتر باعث از کار افتادن سریع این دستگاه می‌شود.

به دلیل کیفیت پایین برخی انواع لیبل‌ها ممکن است لازم باشد تا برای افزایش کیفیت پرینت، دمای دستگاه را تا حد نامناسبی بالا برده و سطح تیرگی را بیش از اندازه زیاد کنیم. افزایش دمای دستگاه و از طرف دیگر ذرات و کثیفی‌های موجود در سطح لیبل و هد باعث آسیب جدی به لایه محافظ خواهد شد. این اتفاق عمر دستگاه را به شدت کاهش خواهد داد. آسیب دیگری که این حرارت بالا ایجاد می‌کند، خراب شدن ریبون که دمای ذوب پایینی دارد خواهد شد.

ریبون اگر با کیفیت باشد می‌تواند در برابر سایشی که حرکت برچسب‌ها هنگام چاپ روی هد دارند، از هد محافظت کند. استفاده از رول‌های بزرگتر از رول لیبل مزیت جالبی دارد این کار باعث می‌شود تا هد مستقیماً در معرض لیبل قرار نگیرد. این مسئله عمر دستگاه را افزایش خواهد داد.

Self-test را اجرا کنید

اگر در چاپ متوجه شدید که قسمت‌هایی خط خطی شده و یا چاپ نشده است، احتمالاً نشان دهنده کثیف بودن هد پرینتر است. ابتدا هد را به روش که گفته شد تمیز کرده و در انتها یک Self-Test تهیه کنید. این کار دستورالعمل به خصوصی دارد که می‌توانید با مراجعه به دفترچه راهنما به راحتی انجام دهید. این سلف تست یک الگوی از پیش تعیین شده برای مشخص کردن کیفیت چاپ ایجاد می‌کند. این کار باعث می‌شود تا مشخص شود که پرینتر قادر به انجام چاپ روی کل عرض لیبل هست یا خیر. اگر مشکلی در هد پرینتر وجود داشته باشد، بهترین کار تعویض آن است.

 

برای دریافت کاتالوگ محصولات لیبل و پرینتر فونیکس کانتکت کلیک کنید. همچنین شما می‌توانید درخواست‌های فنی، نظرات، پیشنهادات و تجربیات خود را از طریق بخش نظرات با ما به اشتراک گذاشته یا با ما تماس بگیرید.

برای مطالعه بیشتر می توانید به سایت فونیکس کانتکت مراجعه کنید.

مطالب مرتبط

استاندارد UL-94 چیست؟

UL-94 مواد پلاستیکی انواع مختلفی داشته و در صنایع و کاربرد های عملی به منظورهای مختلفی استفاده می شوند.از مشکلاتی که ممکن است برای قطعات

ادامه مطلب »

استاندارد UL-94 چیست؟

UL-94 مواد پلاستیکی انواع مختلفی داشته و در صنایع و کاربرد های عملی به منظورهای مختلفی استفاده می شوند.از مشکلاتی که ممکن است برای قطعات

ادامه مطلب »

لطفا اطلاعات خود را وارد کنید تا کارشناسان ما در اسرع وقت با شما تماس بگیرند. در صورت تمایل نیز میتوانید با شماره زیر تماس بگیرید.