تکنولوژی چاپ لیبل چیست

7 شهریور 1401

تکنولوژی چاپ لیبل چیست ؟

تکنولوژی چاپ لیبل چیست ؟ در مقاله حاضر به معرفی و بررسی دستگاه های چاپ لیبل فونیکس کنتاکت می پردازیم. لیبل پرینتر (Barcode Label Printer) نوعی تجهیز است که برای پیاده سازی سیستم کدگذاری کالاهای موجود در انبار به کار می‌رود. این دستگاه‌‌ها از فناوری‌‌های ساده‌‌ای برای چاپ لیبل استفاده می‌کند. نکته‌‌ای که در کیفیت دستگاه‌‌های چاپ مهم است، خوانایی و ماندگاری برچسب‌‌ها است. اگر لیبل‌‌های چاپ شده کیفیت و خوانایی درستی نداشته باشند در سیستم انبار و کنترل موجودی با ریسک از بین رفتن بارکد‌‌ها مواجه خواهیم بود.

 

تکنولوژی چاپ لیبل چیست و حروف چگونه چاپ می‌شوند؟

برای اینکه متوجه شویم تکنولوژی چاپ لیبل چیست باید تکنولوژی های کارکرد آن را بشناسیم. برای چاپ لیبل دو نوع تکنولوژی وجود دارد:

  • روش حرارتی مستقیم (Direct Thermal Printing)
  • چاپ انتقال حرارتی (Thermal Transfer Printing)

هر دوی این روش‌‌ها از یک هد حرارتی (Thermal Head) برای اعمال حرارت و ایجاد علامت روی سطح لیبل استفاده می‌کنند. برای روش چاپ حرارتی از کاغذهای مخصوصی استفاده می‌شود که در اثر گرما سیاه می‌شوند. از طرفی در چاپ انتقال حرارتی‌‌ از یک ریبون داغ برای چاپ تصاویر با دوام استفاده می‌شود.

به طور کلی برای چاپ بارکد، متد انتقال حرارتی برای پرینترهای لیبل زن ایده‌آل است زیرا با استفاده از این متد می‌توان تصاویر دقیق و با کیفیت بالا را چاپ کرد. هر دو فناوری می‌توانند سمبولوژی بارکد یک بعدی و دو بعدی، گرافیک و متن با وضوح و سرعت چاپ یکسان تولید کنند.

 

تکنولوژی چاپ لیبل چیست ؟ چاپ مستقیم حرارتی

چاپ مستقیم حرارتی برای چاپ شامل ریبون نیست و از کاغذ‌‌های مخصوصی که که بر اثر گرما سیاه می‌شوند برای چاپ علائم استفاده می‌کنند. در این روش هد حرارتی به کاغذ نزدیک شده و کاغذ مطابق با الگوی بارکد سیاه می‌شود. این کاغذها ماندگاری خوبی نداشته و اگر در معرض تابش نور خورشید، مواد شیمیایی و کاتالیزورها قرار گیرند، بارکد ایجاد شده زرد، محو و در نهایت غیرقابل خواندن خواهد شد. استفاده از این فناوری برای چاپ بارکدهای نوبت دهی و بلیط ورودی مناسب است.

 

مزایای چاپ حرارتی مستقیم

این روش به این دلیل که نیاز به ریبون، جوهر و تونر ندارد از روش‌‌های دیگر چاپ ساده‌تر است. به دلیل عدم نیاز به مواد مصرفی مانند جوهر، نگهداری آن در طولانی مدت کاملاً به صرفه است.

 

محدودیت‌‌های چاپ مستقیم حرارتی

استفاده از این نوع پرینتر راحت است اما کیفیت بارکد‌‌های چاپ شده و ماندگاری این علائم روی کاغذ‌‌های مخصوص بسیار پایین است. گرما و نور روی این کاغذ‌‌ها اثر منفی گذاشته و در طول زمان باعث از بین رفتن بارکد می‌شود؛ همچنین نور خورشید و لامپ‌‌های فلورسنت این بارکد‌‌ها را به راحتی مخدوش می‌کنند.

 

تکنولوژی چاپ لیبل چیست ؟ چاپ انتقال حرارتی

در روش چاپ انتقال حرارتی به جای جوهر پرینتر از ریبون استفاده می‌شود. در این روش ریبون با هد در تماس بوده و گرمای هد آن را ذوب می‌کند و این کار باعث می‌شود تا ریبون در برچسب جذب شود. با این کار یک بارکد روی لیبل ایجاد می‌شود. این نوع چاپ نسبت به شرایط محیطی مختلف و نور و رطوبت مقاومت خوبی داشته و با سایش مخدوش نمی‌شود.

 

مزایای چاپ انتقال حرارتی

به دلیل بالا بودن کیفیت و وضوح بارکد‌‌های چاپ شده در روش انتقال حرارتی می‌توان برای اسکن کردن بارکد چاپ شده از بارکدخوان استفاده کرد.

بارکد‌‌های ایجاد شده به این روش ماندگاری بیشتری دارند.

در طولانی مدت هزینه نگهداری این پرینتر‌‌های انتقال حرارتی از چاپگرهای ماتریس نقطه ای، جوهر افشان و لیزری کمتر است.

در چاپ انتقال حرارتی انواع و اشکال مختلف بارکد قابل چاپ است.

مقاومت بالا در محیط‌‌های آلوده صنعتی

 

محدودیت‌‌های چاپ انتقال حرارتی

این روش به ریبون نیاز دارد از این رو هزینه تأمین آن بیشتر از روش حرارتی مستقیم است.

 

برای دریافت کاتالوگ لیبل و پرینتر‌های فونیکس کانتکت کلیک کنید. همچنین شما میتوانید درخواست های فنی، نظرات، پیشنهادات و تجربیات خود را از طریق بخش نظرات با ما به اشتراک گذاشته یا با ما تماس بگیرید.

 

برای مطالعه بیشتر می توانید به سایت فونیکس کنتاکت مراجعه کنید.

 

مطالب مرتبط

استاندارد UL-94 چیست؟

UL-94 مواد پلاستیکی انواع مختلفی داشته و در صنایع و کاربرد های عملی به منظورهای مختلفی استفاده می شوند.از مشکلاتی که ممکن است برای قطعات

ادامه مطلب »

استاندارد UL-94 چیست؟

UL-94 مواد پلاستیکی انواع مختلفی داشته و در صنایع و کاربرد های عملی به منظورهای مختلفی استفاده می شوند.از مشکلاتی که ممکن است برای قطعات

ادامه مطلب »

لطفا اطلاعات خود را وارد کنید تا کارشناسان ما در اسرع وقت با شما تماس بگیرند. در صورت تمایل نیز میتوانید با شماره زیر تماس بگیرید.