خطرات صاعقه در ساختمان

5 شهریور 1401

خطرات صاعقه در ساختمان

خطرات صاعقه در ساختمان بسیار زیاد است. صاعقه پدیده‌ای طبیعی است که در موقعیت‌های مختلف آب و هوایی اتفاق می‌افتد. عموماً صاعقه بسته به موقعیت به مرتفع‌ترین مکان برخورد می‌کند اما در کل اگر فاصله ابرها از زمین کم باشد بسیاری از خانه‌های مسکونی و غیرمسکونی در معرض خطر صاعقه هستند. صاعقه پدیده‌ای غیرقابل پیشگیری است از این رو بهترین کار در محافظت از این اتفاق استفاده از برقگیر است. در مقاله حاضر به بررسی مواردی می‌پردازیم که در هنگام بروز صاعقه باید برای منازل مسکونی انجام داد.

 

خطرات صاعقه در ساختمان : هنگام صاعقه به چه نکاتی توجه کنیم؟

اگر در هنگام اتفاق افتادن صاعقه در خانه یا فضا‌های بسته حضور دارید با توجه به نکات زیر میزان خطرات احتمالی را به کمترین مقدار ممکن برسانید.

توجه داشته باشید در خانه ماندن در زمان بروز صاعقه کاملا همه خطرات را برطرف نمی کند. یعنی در خانه هم ممکن است دچار مشکلات ناشی از صاعقه شوید.

اصابت صاعقه به افراد در زمانی بسیار کوتاه رخ می‌دهد اما همین لحظه کوتاه می‌تواند باعث مرگ آنی شخص شود. این مرگ عموماً ناشی از ایست تنفسی و قلبی است. بهترین کار در زمان بروز صاعقه پناه بردن به مکان امن و دور شدن از مکان‌های خطرناک است.

حتماً متوجه شده‌اید که بین دیدن صاعقه و شنیدن صدای آن حدود یک الی دو ثانیه طول می‌کشد. این فاصله به ثانیه همان سرعت صوت است. هر چه به کانون رعد و برق نزدیک‌تر باشیم و جهت وزش باد و حرکت ابرها به سمت ما باشد میزان خطر بیشتر است. ابرهایی که بارهای الکتریکی ناهمنام دارند دچار واکنش‌های الکتریکی شدید شده که به صورت رعد و برق دیده و شنیده می‌شوند.

بر اساس مطالعات دانشمندان در هر لحظه در دنیا حدود 1500 تا 2000 صاعقه اتفاق می‌افتد یعنی در هر دقیقه 6000 جرقه الکتریکی در جهان زده می‌شود. شدت جریان صاعقه حدود 10 تا 40 هزار آمپر است. این تخلیه الکتریکی قدرت زیادی دارد به نحوی که می‌تواند قلب انسان را به صورت کامل از کار بیندازد. از جمله عوارض ناشی از برخورد صاعقه با انسان می‌توان به پارگی شش‌ها، سوختگی جدی، ایست قلبی و سوختگی‌های عمیق و سطحی اشاره کرد.

 

خطرات صاعقه در ساختمان : در موارد ایجاد صاعقه به نکات زیر توجه کنید

اگر حدس می‌زنید که در معرض خطرات صاعقه در ساختمان قرار دارید می‌توانید از دستگاه‌هایی با عنوان برقگیر که بارهای منتقل شده را به زمین ارسال می‌کنند، استفاده کنیم. بهتر است از محصولات مختلف برقگیر که برای ساختمان‌های مسکونی تولید و در بازار وجود دارد، استفاده کنید.

استفاده از یک برقگیر با کیفیت مناسب از یک برند معروف می‌تواند خاطر شما و خانواده را از برق گرفتگی بر اثر صاعقه کاملاً مصون دارد.

سعی کنید در زمان طوفان حمام نروید و تا حد ممکن از سینک ظرفشویی استفاده نکنید. با برخورد صاعقه به ساختمان مسکونی جریان الکتریکی قوی از طریق لوله‌های آب منتقل می‌شود. بنابراین بهترین کار این است که تا زمانی که طوفان تمام نشده است به حمام نروید و از سینک ظرفشویی استفاده نکنید. این مکان‌ها به دلیل وجود لوله‌های فلزی آب افراد را در معرض خطر برق گرفتگی قرار می‌دهد. ضمناً از نواحی مرطوب خانه مانند زیر زمین، انبار و پاسیو حذر کنید این مکان‌ها در زمان بروز رعد و برق ایمن نیستند.

 

حفظ ایمنی در هنگام برق گرفتگی

زمانی که رعد و برق در حال وقوع است یا آن را پیش بینی می‌کنید اول کلید‌های برق را خاموش کنید و به سمت اتصالات الکتریکی نروید. از دستگاه‌های الکتریکی مانند تلویزیون، لباسشویی و تلفن تا جای امکان استفاده نکنید و از ایستادن در کنار ورودی‌ها و پنجره‌ها خودداری کنید. انتقال رعد و برق از طریق پنجره بسیار نادر است اما نمونه‌هایی از آن دیده شده است.

برقگیر فونیکس دستگاهی ساخته برند فونیکس است که به منظور محافظت از کلیه وسایل و تجهیزات الکتریکی کاربرد دارد. افزایش ناگهانی ولتاژ که بر اثر صاعقه شکل می‌گیرد، باعث ایجاد آسیب در دستگاه‌های برقی می‌شود و وظیفه برقگیر جلوگیری از این آسیب‌هاست.

 

عملکرد برق‌گیر در مقابل رعدوبرق چیست؟

اگر در ساختمانی میله صاعقه گیر نصب شده باشد اما از برقگیر استفاده نشود، این کار تنها یک حفاظت اولیه بوده و تنها کاری که انجام می‌شود انتقال جریان شدید الکتریکی به زمین است. بلافاصله بعد از انتقال این بار به زمین حدودی نیمی از ان دوباره به ساختمان بر میگردد. این اتفاق می‌تواند خرابی‌های زیادی را در صورت نبود برقگیر در ساختمان ایجاد کند. از جمله آسیب‌های ناشی از این اتفاق می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • کلیه تجهیزات آسیب خواهند دید
  • از بین رفتن اطلاعات داده‌ای
  • آتش سوزی و از دست دادن جان افراد

با استفاده از برقگیر‌های الکتریکی این 50 درصد از بار برگشتی به ساختمان منتقل نشده و به همین شکل ساختمان از خطر این بار الکتریکی نجات خواهد یافت و هیچ آسیبی متوجه لوازم الکتریکی موجود در ساختمان نخواهد بود.

 

کادر فنی فونیکس کنتاکت خدمات مشاوره رایگان ارائه می‌کند. برای کسب اطلاعات بیشتر، از طریق کامنت سوالات خود را مطرح کنید.

جهت دانلود کاتالوگ محصولات فونیکس کنتاکت کلیک کنید.

برای مطالعه بیشتر به سایت فونیکس کانتکت مراجعه کنید.

مطالب مرتبط

استاندارد UL-94 چیست؟

UL-94 مواد پلاستیکی انواع مختلفی داشته و در صنایع و کاربرد های عملی به منظورهای مختلفی استفاده می شوند.از مشکلاتی که ممکن است برای قطعات

ادامه مطلب »

استاندارد UL-94 چیست؟

UL-94 مواد پلاستیکی انواع مختلفی داشته و در صنایع و کاربرد های عملی به منظورهای مختلفی استفاده می شوند.از مشکلاتی که ممکن است برای قطعات

ادامه مطلب »

لطفا اطلاعات خود را وارد کنید تا کارشناسان ما در اسرع وقت با شما تماس بگیرند. در صورت تمایل نیز میتوانید با شماره زیر تماس بگیرید.