کاربرد منبع تغذیه فونیکس کنتاکت

4 مرداد 1401

کاربرد منبع تغذیه فونیکس کنتاکت

کاربرد منبع تغذیه برای تجهیزات الکتریکی که در خانه‌ها کاربرد دارند تأمین برق مستقیم با ولتاژ پایین است. برق پریز برق متناوب است که در نیروگاه‌ها تولید و برای مصرف کننده توزیع می‌شود. بسیاری از تجهیزات الکترونیکی که در خانه استفاده می‌شود مانند لپتاپ و سیستم‌های کامپیوتری از برق مستقیم DC برای کار کردن استفاده می‌کنند.

تمامی بخش‌های کامپیوتر از جمله تراشه‌های الکترونیکی که بر روی مادربورد و آداپتور قرار دارند و همچنین قطعات الکترونیکی در درایو‌ها و موتور‌هایی که روی‌هارد دیسک هستند، برای کار کردن به برق DC نیاز دارند.

منابع تغذیه به طور کلی در دو نوع خطی و سوئیچینگ در بازار موجود هستند. برای نمونه کامپیوترها و تجهیزات جانبی آن از منابع تغذیه سوئیچینگ استفاده می‌کنند.

 

وظایف اصلی منبع تغذیه کدامند؟

  • تبدیل برق AC به DC
  • تأمین ولتاژ DC برای مادربورد، آداپتور و دستگاه‌های جانبی
  • تأمین خنک‌کننده و تسهیل جریان هوا از کیس ‌(Case)

اصلی‌ترین وظیفه منبع تغذیه تبدیل برق AC به DC برای استفاده کامپیوتر و سیستم‌های الکترونیکی است.

 

منابع تغذیه چه ویژگی‌هایی دارند؟

انواع مختلف منبع تغذیه ویژگی‌های متنوعی دارند. برای مثال منبع تغذیه ATX مانند منابع تغذیه قدیمی به سبک AT به سوئیچ پنل جلو متصل نمی‌شود. در منبع تغذیه ATX، اتصال از سوئیچ پنل جلویی به مادربورد باعث ایجاد سیگنال 5 ولتی شده و آن را قادر می‌سازد منبع تغذیه را فعال کند. این سیگنال 5 ولتی به منابع تغذیه ATX امکان پشتیبانی از ACPI را می‌دهد و نکته مهم این‌که منبع تغذیه از طریق مادربورد و سیستم عامل کنترل می‌شود.

در حالت عادی چندین کابل با کانکتور از منبع تغذیه خارج می‌شوند ولی در مادربوردهای ATX فقط یک کانکتور 20 یا 24 پین برای اتصال برق استفاده می‌شود.

 

سایر کاربرد منبع تغذیه در موارد خاص

یک کاربرد منبع تغذیه، خنک کردن پردازنده‌ها و اجزای کامپیوتر است. فن منبع تغذیه هوا را در کامپیوتر به گردش در می‌آورد. اکثر کیس‌های کامپیوتر دارای دریچه‌های هوا در یک طرف، در هر دو طرف یا در پشت کامپیوتر هستند. منبع تغذیه به مدل ATX، هوا را به‌جای خروج از قسمت پشتی، وارد کیس می‌شود و به همین صورت به عنوان خنک‌کننده جریان معکوس عمل می‌کند. هوا روی پردازنده و حافظه می‌وزد تا باعث کاهش دمای قطعات شود. این نوع منبع تغذیه باعث می‌شود تا داخل کامپیوتر تمیزتر از مدل‌های قدیمی‌ باشد.

قطعات الکترونیکی با وجود ایجاد گرما از خود توانایی خوبی در تحمل دمای بالا دارند و در عین حال از فن‌های کمکی برای خنک کردن اجزای داخلی کامپیوتر استفاده می‌شود. برخی از کیس‌ها دارای پایه و بخشی برای نصب فن کمکی هستند؛ بعضی از فن‌های کمکی هم در شیارهای آداپتور یا جایگاه‌های درایو قرار می‌گیرند.

 

مطالعه بیشتر در وب سایت فونیکس کنتاکت.

 

برای دریافت کاتالوگ منبع تغذیه فونیکس کانتکت کلیک کنید. همچنین شما می‌توانید درخواست‌های فنی، نظرات، پیشنهادات و تجربیات خود را از طریق بخش نظرات با ما به اشتراک گذاشته یا با ما تماس بگیرید.

 

مطالب مرتبط

استاندارد UL-94 چیست؟

UL-94 مواد پلاستیکی انواع مختلفی داشته و در صنایع و کاربرد های عملی به منظورهای مختلفی استفاده می شوند.از مشکلاتی که ممکن است برای قطعات

ادامه مطلب »

استاندارد UL-94 چیست؟

UL-94 مواد پلاستیکی انواع مختلفی داشته و در صنایع و کاربرد های عملی به منظورهای مختلفی استفاده می شوند.از مشکلاتی که ممکن است برای قطعات

ادامه مطلب »

لطفا اطلاعات خود را وارد کنید تا کارشناسان ما در اسرع وقت با شما تماس بگیرند. در صورت تمایل نیز میتوانید با شماره زیر تماس بگیرید.