کاربردهای منبع تغذیه

11 مرداد 1401

کاربردهای منبع تغذیه

کاربردهای منبع تغذیه در لوازم الکتریکی و الکترونیکی بدون جایگزین است؛ در واقع برقی که در پریز برق وجود دارد از نوع AC با ولتاژ بالا است ولی برق مورد نیاز برای کامپیوتر‌ها DC با ولتاژ پایین است. تمامی بخش‌های کامپیوتر از جمله تراشه‌های الکترونیکی که بر روی مادربورد و آداپتور قرار دارند و همچنین قطعات الکترونیکی در درایو‌ها و موتور‌هایی که روی هارد دیسک هستند، برای کار کردن نیاز به برق DC دارند.

منابع تغذیه به طور کلی در دو نوع خطی و سوئیچینگ وجود دارند. کامپیوترها از منابع تغذیه سوئیچینگ استفاده می‌کنند.

 

وظایف اصلی منبع تغذیه

  • تبدیل برق AC به DC
  • تأمین ولتاژ DC برای مادربورد، آداپتور و دستگاه‌های جانبی
  • تأمین خنک‌کننده و تسهیل جریان هوا از کیس (Case)

یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های منبع تغذیه تبدیل برق AC به DC است تا برق مورد نیاز کامپیوتر را طبق استانداردها تأمین کند. منبع تغذیه ATX مانند منابع تغذیه قدیمی به سبک AT به سوئیچ پنل جلو متصل نمی‌شود. در منبع تغذیه ATX، اتصال از سوئیچ پنل جلویی به مادربورد به سادگی یک سیگنال 5 ولتی را ارائه می‌دهد که به مادربورد اجازه می‌دهد منبع تغذیه را روشن کند. این سیگنال 5 ولتی به منابع تغذیه ATX امکان پشتیبانی از ACPI را می‌دهد و همچنین مادربورد و سیستم عامل می‌توانند منبع تغذیه را کنترل کنند.

از دیگر کاربردهای منبع تغذیه، توزیع ولتاژ DC مناسب برای هر قطعه است. چندین کابل با کانکتور از منبع تغذیه خارج می‌شوند ولی در مادربوردهای ATX فقط یک کانکتور 20 یا 24 پین برای اتصال برق استفاده می‌شود.

 

منبع تغذیه فونیکس کنتاکت

از کاربردهای منبع تغذیه فونیکس ، فراهم کردن خنک‌کننده برای کامپیوتر است. فن منبع تغذیه هوا را در کامپیوتر به گردش در می‌آورد. اکثر کیس‌های کامپیوتر دارای دریچه‌های هوا در یک طرف، در هر دو طرف یا در پشت کامپیوتر هستند. منبع تغذیه به مدل ATX، هوا را به‌جای خروج از قسمت پشتی، داخل کیس می‌دمد و به همین دلیل به عنوان خنک‌کننده جریان معکوس شناخته می‌شود. هوا روی پردازنده و حافظه می‌وزد تا آن‌ها را خنک کند. استفاده از این نوع منبع تغذیه باعث تمیزی بیشتر داخل کامپیوتر از مدل‌های قدیمی‌تر است.

قطعات الکترونیکی با وجود اینکه گرما زیادی تولید می‌کنند ولی توانایی تحمل دمای بالا را نیز دارند. می‌توان از فن‌های کمکی برای خنک کردن اجزای داخلی کامپیوتر استفاده کرد. برخی از کیس‌ها دارای پایه و بخشی برای نصب فن کمکی هستند و بعضی از فن‌های کمکی در شیارهای آداپتور یا جایگاه‌های درایو قرار می‌گیرند.

برای دریافت کاتالوگ منبع تغذیه فونیکس کانتکت کلیک کنید. همچنین شما می‌توانید درخواست‌های فنی، نظرات، پیشنهادات و تجربیات خود را از طریق بخش نظرات با ما به اشتراک گذاشته یا با ما تماس بگیرید.

 

برای مطالعه بیشتر می توانید به سایت فونیکس کانتکت مراجعه کنید.

مطالب مرتبط

استاندارد UL-94 چیست؟

UL-94 مواد پلاستیکی انواع مختلفی داشته و در صنایع و کاربرد های عملی به منظورهای مختلفی استفاده می شوند.از مشکلاتی که ممکن است برای قطعات

ادامه مطلب »

استاندارد UL-94 چیست؟

UL-94 مواد پلاستیکی انواع مختلفی داشته و در صنایع و کاربرد های عملی به منظورهای مختلفی استفاده می شوند.از مشکلاتی که ممکن است برای قطعات

ادامه مطلب »

لطفا اطلاعات خود را وارد کنید تا کارشناسان ما در اسرع وقت با شما تماس بگیرند. در صورت تمایل نیز میتوانید با شماره زیر تماس بگیرید.