معرفی ترمینال‌های پرکاربرد در صنعت برق

21 شهریور 1401

معرفی ترمینال‌های پرکاربرد در صنعت برق

ترمینال برق صنعتی یکی از عناصر الکتریکی پرمصرف و پرکاربرد صنعت برق است. به ترمینال برق گاهی کانکتور هم گفته می‌شود. وظیفه اصلی کانکتور متصل کردن دو یا چند سیم به صورت موقتی است. سیم‌ها باید طبق استاندارد و به حد کافی محکم بسته شوند.

یکی از دلایل کاربردی بودن ترمینال برق صنعتی آن است که با عبور دادن جریان داغ نمی‌کند. با وجود این ویژگی استفاده از ترمینال صنعتی عامل افزایش امنیت و ایمنی مصرف کننده خواهد بود.

 

کانکتور برق چیست؟

انواع کانکتور با ویژگی‌ها و کاربردهای مختلف در بازار وجود دارند. ترمینال یک قطعه پلاستیکی است که در آن نقطه پایینی به نقطه بالایی متصل است. این دستگاه نقطه اتصال برق ورودی به تابلو و برق توزیعی در تابلو است. مدل‌های دیگری از ترمینال نیز وجود دارند که مخصوص PLC هستند و در تابلو برق نیز قابل استفاده هستند.

 

انواع ترمینال برق صنعتی

ترمینال ابزاری کارا و ساده است که در زمان سیم‌کشی‌ها زیاد استفاده می‌شود؛ در واقع بخش عمده‌ای از اتصالات سیم‌ها با هم و سیم‌ها به دستگاه از طریق ترمینال برق انجام می‌شود.

انواع مختلفی از ترمینال در صنعت و ساختمان استفاده می‌شود و در ادامه به مهم‌ترین آن‌ها خواهیم پرداخت.

 

ترمینال برق صنعتی از نوع شاخه‌‌ای

اتصالات عادی سیم‌های برق که در خانه‌های مسکونی به کار می‌رود، نوعی ترمینال صنعتی برق با عنوان ترمینال شاخه‌ای است. نام دیگر این ترمینال‌ها، ترمینال بین راهی است و از آن برای انشعاب‌گیری در خطوط سیم‌کشی استفاده می‌شود. این ترمینال‌ها اتصال را از طریق وسیله‌ای با نام سیم‌گیر پیچی که در بدنه عایق ترمینال قرار گرفته برقرار می‌کنند.

اتصالات شاخه‌ای به صورت موقتی هستند و از ترمینال‌های شاخه‌ای می‌توان به دفعات استفاده کرد. از مزیت‌های اصلی این ترمینال‌ها باز و بسته شدن بسیار آسان سیم از ترمینال است.

از انواع ترمینال‌ها می‌توانیم به لیست زیر اشاره کنیم:

 • ترمینال ریلی
 • ترمینال سرامیکی
 • ترمینال شاخه ای
 • ترمینال آمپلی فایری

هر کدام از مواردی که نام برده شده، مدل‌ها و زیرشاخه‌های متنوعی دارند. البته به عنوان دسته‌بندی دیگری از انواع مدل‌های ریلی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • ریلی معمولی
 • ریلی فشاری
 • ریلی دو یا چند طبقه
 • ریلی فیوز

ترمینال برق صنعتی از اجزای بسیار پرکاربرد در تابلو‌های برق است. اتصال ترمینال سیم‌ها به صورت ایمن و محکم بسیار ضروری است. در حالت عادی ترمینال‌های سیم‌ها به دو طرف ترمینال وصل می‌شوند و جریان از طریق ترمینال به سیم دیگر انتقال پیدا می‌کند.

 

ترمینال ریلی معمولی

ترمینال تابلویی ریلی معمولی نوع رایجی از ترمینال‌های ریلی است. این ترمینال برای ایجاد اتصالات برقی بین دو یا چند سیم یا کابل را برقرار می‌کند. برای محکم کردن سیم و کابل به ترمینال از پیچ‌هایی که در دو سر آن قرار دارد، استفاده می‌شود.

 

 ترمینال ریلی یک به چند

ترمینال‌های ریلی یک به چند از دو یا چند ترمینال معمولی تشکیل می‌شوند.

 

ترمینال ریلی از نوع فیوز خور

نوع دیگری از ترمینال‌های صنعتی ترمینال‌های فیوز‌خور هستند در این نوع ترمینال‌ها یک فیوز شیشه‌ای بسیار ظریف کارگذاشته می‌شود. با عبور جریان بیش از اندازه از فیوز، بلافاصله‌ هادی داخل آن داغ شده و می‌سوزد. با سوختن و از بین رفتن این سیم نازک جریان قطع می‌شود. در تمامی جریانات برق آنالوگ بهتر است از این نوع ترمینال فیوز دار استفاده شود. این امر مانع از آسیب دیدن تجهیزات روی مدار می‌شوند.

ترمینال فیوز‌دار از عناصر پرمصرف جانبی است که از یک محفظه ماژولار که بدنه‌ای عایق دارد، تشکیل شده است. این ترمینال دو یا چند سیم را به هم وصل می‌کند. طیف گسترده‌ای از سیستم‌های الکتریکی که به اتصال با ایمنی بالا نیاز دارند، استفاده می‌شود و بیشتر در پروژه‌هایی که نیاز به اتصالات سیمی ایمن و نیمه دائمی دارند کاربردی هستند.

 

ترمینال پیچی صنعتی

ترمینال‌های ریلی پیچی دارای شیارهایی به شکل رزوه است که این ویژگی باعث بهتر شدن و راحت‌تر شدن اتصالات کابل‌ها می‌شود.

 

ترمینال سرامیکی

ترمینال‌های برق سرامیکی بیشتر برای چراغ‌های روشنایی استفاده می‌شود.

 

 ترمینال برق آمپلی فایر

این ترمینال‌ها در ساخت ضبط خودرو استفاده می‌شوند.

 

کیت ترمینال برق

تعداد شاخه‌های ترمینال برق صنعتی شاخه‌ای به صورت معمول 12 عدد است. این دوازده شاخه به راحتی قابل جدا شدن از هم هستند. ترمینال‌های شاخه‌ای بسته به نوع استفاده و کاربرد عایق‌هایی از جنس پلی‌اتیلن، پی وی سی و همچنین پلی‌آمید دارند.

با گذشت زمان ترمینال‌های شاخه‌ای جای خود را در صنعت و ساختمان به ترمینال‌های پیچی داده‌اند. ترمینال‌های نوع پیچی جدیدتر هستند و نسبت به ترمینال‌های شاخه‌ای مزیت‌های بیشتری دارند.

 

ترمینال برق صنعتی ریلی

ترمینال‌های ریلی قابلیت اتصال روی ریل در تابلو را دارد. عموماً از این نوع ترمینال‌ها برای انشعاب‌گیری از سیم‌های داخل تابلو استفاده می‌کنند. طراحی این ترمینال‌ها به شکلی است که می‌توان آن‌ها را به سادگی برای نصب در تابلو و انشعاب‌گیری به کار برد.

 

انواع مختلف ترمینال‌های ریلی

ترمینال‌های ریلی شامل لیست زیر است:

 • ترمینال ارت
 • ترمینال شمش خور
 • ترمینال فشاری
 • ترمینال دو طبقه
 • ترمینال سه طبقه
 • ترمینال فیوز خور
 • ترمینال ریلی از نوع ارت

ترمینال و سیم ارت به نوعی جزو ترمینال‌های ریلی به حساب می‌آید. این نوع ترمینال دارای استاندارد‌های رنگی است و در رنگ‌های زرد و سبز وجود دارد. این ترمینال‌ها از سایر انواع ترمینال قیمت بالاتری دارند.

 

ترمینال برق صنعتی پیچی

در گذشته برای اتصالات از اتصال مستقیم و چسب برق استفاده می‌شده است. با گذشت زمان این اتصالات جای خود را به اتصالات ترمینالی دادند. وظیفه ترمینال برق ایجاد یک اتصال محکم و ایمن است.

ترمینال پیچی شامل یک عایق استوانه‌ای شیاردار است که ‌هادی در داخل آن قرار می‌گیرد و به شکل شیارهایی از جنس استیل رزوه شده است. این شیار‌ها اصطکاک بین عایق و دست اپراتور را کم می‌کند و باعث راحت پیچ خوردن ترمینال می‌شود. همین مورد باعث تقویت و ایمنی بیشتر اتصال می‌شود.

ترمینال صنعتی پیچی هم قیمت پایین‌تری نسبت به ترمینال شاخه‌ای دارد و هم نصب آن به نسبت راحت‌تر است. این ترمینال‌ها قابلیت اتصال چندین سیم را به هم دارند. همچنین اتصال این ترمینال نیاز به وایرشو ندارد.

 

برای دریافت کاتالوگ ترمینال‌های فونیکس کانتکت کلیک کنید. همچنین شما میتوانید درخواست های فنی، نظرات، پیشنهادات و تجربیات خود را از طریق بخش نظرات با ما به اشتراک گذاشته یا با ما تماس بگیرید.

 

مطالب مرتبط

استاندارد UL-94 چیست؟

UL-94 مواد پلاستیکی انواع مختلفی داشته و در صنایع و کاربرد های عملی به منظورهای مختلفی استفاده می شوند.از مشکلاتی که ممکن است برای قطعات

ادامه مطلب »

استاندارد UL-94 چیست؟

UL-94 مواد پلاستیکی انواع مختلفی داشته و در صنایع و کاربرد های عملی به منظورهای مختلفی استفاده می شوند.از مشکلاتی که ممکن است برای قطعات

ادامه مطلب »

لطفا اطلاعات خود را وارد کنید تا کارشناسان ما در اسرع وقت با شما تماس بگیرند. در صورت تمایل نیز میتوانید با شماره زیر تماس بگیرید.