کاربرد_منبع_تغذیه_فونیکس_کنتاکت

29 شهریور 1401

سه کاربرد منبع تغذیه

کاربرد منبع تغذیه بسیار گسترده است.سه کاربرد مهم که برقی که در پریز برق وجود دارد از نوع AC با ولتاژ بالا است ولی برق مورد نیاز برای کامپیوتر‌ها DC با ولتاژ پایین است. تمامی بخش‌های کامپیوتر از جمله تراشه‌های الکترونیکی که بر روی مادربورد و آداپتور قرار دارند و همچنین قطعات الکترونیکی در درایو‌ها و موتور‌هایی که روی هارد دیسک هستند، برای داشتن کارایی نیاز به برق DC دارند.

منابع تغذیه به طور کلی در دو نوع خطی و سوئیچینگ وجود دارند. کامپیوترها از منابع تغذیه سوئیچینگ استفاده می‌کنند.

کاربرد منبع تغذیه شامل موارد زیر است:

  • تبدیل برق AC به DC
  • تأمین ولتاژ DC برای مادربورد، آداپتور و دستگاه‌های جانبی
  • کنترل دمای اجزا تسهیل جریان هوا از کیس

تبدیل برق AC به DC

یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های منبع تغذیه تبدیل برق AC به DC است تا کامپیوتر برای اجزا و تجهیزات خود دارای برق مناسب باشد. منبع تغذیه ATX مانند منابع تغذیه قدیمی به سبک AT به سوئیچ پنل جلو متصل نمی‌شود. در منبع تغذیه ATX، اتصال از سوئیچ پنل جلویی به مادربورد به سادگی یک سیگنال 5 ولتی را ارائه می‌دهد که به مادربورد اجازه می‌دهد منبع تغذیه را روشن کند. این سیگنال 5 ولتی به منابع تغذیه ATX امکان پشتیبانی از ACPI را می‌دهد و همچنین مادربورد و سیستم عامل می‌توانند منبع تغذیه را کنترل کنند.

 

تأمین ولتاژ DC

یکی دیگر از اهداف منبع تغذیه، توزیع ولتاژ DC مناسب برای هر قطعه است. چندین کابل با کانکتور از منبع تغذیه خارج می‌شوند ولی در مادربوردهای ATX فقط یک کانکتور 20 یا 24 پین برای اتصال برق به مادربورد استفاده می‌شود.

کنترل دمای اجزای سیستم

یکی دیگر از اهداف منبع تغذیه کنترل دمای اجزای کامپیوتر است. فن منبع تغذیه هوا را در کامپیوتر به گردش در می‌آورد. اکثر کیس‌های کامپیوتر دارای دریچه‌های هوا در یک طرف، در هر دو طرف یا در پشت کامپیوتر هستند. منبع تغذیه به مدل ATX، هوا را به‌جای خروج از قسمت پشتی، داخل کیس می‌دمد و به همین دلیل به عنوان خنک کننده جریان معکوس شناخته می‌شود. هوا روی پردازنده و حافظه می‌وزد تا باعث خنکی آنها شود. این نوع منبع تغذیه باعث می‌شود تا داخل کامپیوتر تمیزتر از مدل‌های قدیمی‌تر باقی بماند.

قطعات الکترونیکی با وجود اینکه گرما زیادی تولید می‌کنند ولی توانایی تحمل دمای بالا را نیز دارند. می‌توان از فن‌های کمکی برای خنک کردن اجزای داخلی کامپیوتر استفاده کرد. برخی از کیس‌ها دارای پایه و بخشی برای نصب فن کمکی هستند و بعضی از فن‌های کمکی در شیارهای آداپتور یا جایگاه‌های درایو قرار می‌گیرند.

برای مطالعه بیشتر می‌توانید به وب‌سایت فونیکس کانتکت مراجعه کنید.

برای دریافت کاتالوگ منبع تغذیه فونیکس کانتکت کلیک کنید. همچنین شما می توانید درخواست‌های فنی، نظرات، پیشنهادات و تجربیات خود را از طریق بخش نظرات با ما به اشتراک گذاشته یا با ما تماس بگیرید.

 

مطالب مرتبط

استاندارد UL-94 چیست؟

UL-94 مواد پلاستیکی انواع مختلفی داشته و در صنایع و کاربرد های عملی به منظورهای مختلفی استفاده می شوند.از مشکلاتی که ممکن است برای قطعات

ادامه مطلب »

استاندارد UL-94 چیست؟

UL-94 مواد پلاستیکی انواع مختلفی داشته و در صنایع و کاربرد های عملی به منظورهای مختلفی استفاده می شوند.از مشکلاتی که ممکن است برای قطعات

ادامه مطلب »

لطفا اطلاعات خود را وارد کنید تا کارشناسان ما در اسرع وقت با شما تماس بگیرند. در صورت تمایل نیز میتوانید با شماره زیر تماس بگیرید.