انواع برقگیرهای فونیکس کانتکت

26 مرداد 1401

انواع برقگیرهای فونیکس کانتکت

انواع برقگیرهای فونیکس کانتکت در بازار وجود دارند و می توان از آن‌ها برای جلوگیری از آسیب های برخورد احتمالی صاعقه جلوگیری کرد. بر اثر برخورد صاعقه و یا سوئیچینگ در انواع سیستم‌های الکتریکی مانند کنتاکتورها، موتورها و کمپرسورها، اتصال کوتاه در تأسیسات برق، افزایش ناگهانی شدت جریان برق شهر و یا دشارژ الکترواستاتیک جریان و ولتاژ بسیار زیادی به مدار تحمیل شده از این رو با احتمال بالایی تجهیزات روی مدار دچار مشکل و آسیب خواهند شد. ادوات اتوماسیون صنعتی مانند پی ال سی‌ها و HMI‌ها و … نسبت به این افزایش جریان بسیار حساس هستند.

حفاظت از مدار در اینگونه موارد موضوع تحقیق بسیاری از کارخانجات پیشرفته دنیا بوده تا بتوانند برای این مشکلات که اتفاق افتادن آن‌ها نیز کاملاً ممکن است، تجهیزی با عنوان برقگیر (Surge Arrester) تولید شده است که البته یکی از برترین شرکت‌های جهانی در تولید این محصولات شرکت فونیکس کانتکت است. این برقگیر‌ها در چهار کلاس B، C و کلاس‌ترکیبی B+C و زیرمجموعه پاور ساپلای و انواع نویز فیلترNEF، ارستر محافظ مایکروویو و شبکه اترنت تولید و به بازار عرضه می‌شوند.

در ادامه با انواع مدل‌های برقگیر شرکت فونیکس کانتکت آشنا می‌شویم.

 

انواع برقگیرهای فونیکس کانتکت : برقگیر (ارستر) فونیکس کانتکت کلاس B

در دو مدل زیر وجود دارد:

  • سه فاز+نول
  • تکفاز+نول

این نوع کنتاکت تکامل یافته نوع قدیمی‌تر آن است. به صورت خشابی استفاده می‌شود و ولتاژ دائمی بالاتری دارد.

 

انواع برقگیرهای فونیکس کانتکت : برقگیر (ارستر) فونیکس کانتکت کلاس C

برقگیر کلاس C فونیکس کانتکت برای محافظت از اضافه ولتاژهای ناشی از سوئیچینگ و کلید زنی ساخته شده است. از کار‌های دیگر این نوع برقگیر تخلیه بار نشتی کلاس B است که این بار اضافه را به زمین منتقل می‌کند.

این مدل ارستر فونیکس کانتکت در مدل‌های زیر موجود است:

  • سه فاز+نول
  • تکفاز+نول
  • با کنتاکت
  • بدون کنتاکت

 

برقگیر فونیکس کانتکت کلاس‌ترکیبی B+C

این برقگیر تولیدی شرکت فونیکس قدرتمند‌ترین نوع برقگیر در شرکت‌های فونیکس کانتکت است. به جای برقگیرهای کلاس B و C می‌توان از این نوع برقگیر استفاده کرد که قابلیت‌های بالاتری داشته و مهم‌تر از آن باعث صرفه جویی در هزینه‌ها می‌شود.

 

ارسترهای‌ترکیبی فونیکس کانتکت عموماً در تابلو‌های اصلی و ورودی نصب می‌شوند. خشاب‌های کلاس B این تجهیز از تکنولوژی Spark Gap  و نوع C آن از تکنولوژی Varistor و نوع‌ ترکیبی آن از تکنولوژی Spark Gap بهره می‌برند.

 

برقگیر فونیکس کانتکت شبکه‌های  Ethernet

این نوع برقگیر برای شبکه‌های اترنت با کانکتور BNC , N Type , RJ45 استفاده می‌شوند. مدل‌های دیگری از این نوع برقگیر‌های شبکه، برای رک‌های IT که 4 الی 24 سوکت دارند قابل ارائه است.

 

نویز فیلتر فونیکس کانتکت NEF

این نوع فیلترها پایین گذر هستند و جهت حذف یا تخفیف نویز‌ها و‌ هارمونیک‌های ناخواسته در خطوط نیروی تجهیزات الکترونیکی مانند PLC ‌ها استفاده می‌شوند. این فیلتر‌ها معمولاً در نزدیکی ادوات نصب می‌شوند که دلیل این امر عملکرد صحیح فیلتر است.

برقگیر فونیکس کانتکت محافظت از خطوط مایکروویو: این ارستر جهت حفاظت از سیستم‌های رادیویی بی‌سیم و موبایل (GSM,GPS) ، رادیو تلویزیون (کابلی و ماهواره) و دوربین‌های مداربسته (CCTV) کاربرد زیادی دارد. فیلتر در بخش پاور بطور موازی در مدار بکار گرفته می‌شود، بنابراین ارسترها در خطوط مایکروویو به وسیله کابل کواکسیال و بطور سریالی نصب می‌‌شوند.

 

برای دریافت مشاوره رایگان و کسب اطلاعات بیشتر از کادر فنی شرکت توسعه صنعتی نصر ماد، از طریق کامنت با ما در ارتباط باشید.

برای دانلود کاتالوگ محصولات فونیکس کانتکت کلیک کنید.

در سایت فونیکس کانتکت می توانید مطالب بیشتری مطالعه کنید.

مطالب مرتبط

استاندارد UL-94 چیست؟

UL-94 مواد پلاستیکی انواع مختلفی داشته و در صنایع و کاربرد های عملی به منظورهای مختلفی استفاده می شوند.از مشکلاتی که ممکن است برای قطعات

ادامه مطلب »

استاندارد UL-94 چیست؟

UL-94 مواد پلاستیکی انواع مختلفی داشته و در صنایع و کاربرد های عملی به منظورهای مختلفی استفاده می شوند.از مشکلاتی که ممکن است برای قطعات

ادامه مطلب »

لطفا اطلاعات خود را وارد کنید تا کارشناسان ما در اسرع وقت با شما تماس بگیرند. در صورت تمایل نیز میتوانید با شماره زیر تماس بگیرید.